Balkanlar Turu | Lüx otobüsler ile

 

Balkanlar Turu |  Lüx otobüsler ile 399 €' dan itibaren

 
ÖRNEK TUR PROGRAMI
 
1.GÜN İstanbul - Kavala
Gezimizin ilk günü, 19:30' da Kadıköy Evlendirme Dairesi, 20:30' da Beşiktaş Yıldız Cami ve 21:00' da İncirli Ömür plaza önünde hareket ile Tekirdağ üzerinden İpsala sınır kapısına Pasaport ve gümrük işlemleri tamamlanması ardından Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe üzerinden Kavala’ ya varışımızı gerçekleştiriyoruz.
 
2.GÜN Kavala - Selanik - Üsküp
Kavala ‘ya varisimiz ardından sabah kahvaltısı ve enfes Kavala kurabiyelerinin tadına bakmak için mola veriyoruz. Kahvaltı molası sonrası essiz güzelliği ile dikkat çeken Kavala sahillerinde kısa sureli bir fotoğraf molası verip Selanik` e doğru yola çıkıyoruz. Selanik`e varışımıza müteakip panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ve şu an Türk Konsolosluğu’ nun da bahçesinde bulunduğu Ulu Önder Atatürk' ün evini ziyaret ettikten sonra Üsküp’ e yola çıkışımızı gerçekleştiriyoruz. Varişimiz ardından Üsküp Şehir turumuza başlıyoruz; Yahya Kemal Beyatlı' nın doğduğu şehir olan Üsküp' ü tanıtan yarım günlük panoramik bir tur yapacağız. Gezilecek yerler arasında; Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa' nın Anıtı ve Evi, Taş Köprü, Kale, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, Çarşı ve Osmanlı' nın Balkanlar' daki en güzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar bulunmaktadır. Konaklama Üsküp' teki otelimizde.
 
3.GÜN Üsküp – Tetovo – Struga – Ohrid 
Sabah erken saatlerinde Üsküp’ten Ohrid’ e çıkış. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan eşsiz güzelliği ile bilinen Matka Kanyonu Turuna katılabilirler (5 €). Yol üzerinde Tetova (Kalkandelen) ‘ da duruyor, Alaca Camii ve İpek yolu ipek yolu üzerinde kurulmuş olan Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16.yüzyılda kurulan 500 yıllık Hacıbektaş Harabati Baba Tekkesi’ ni ziyaret ediyoruz. Ohrid gölünün batı kıyısı yönünde ilerleyerek göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga' ya ulaşıyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler arasındadır. Struga turumuz ardından Ohrid’ e varis. Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid' li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Pant Alemon Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Ohrid Gölü Tekne Turuna katılabilirler.(10 €) Turumuzun ardından otele varış. Konaklama Ohrid` deki otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Makedon Gecesi Turuna katılabilirler.(30 €)
 
4.GÜN Ohrid – Tiran – İşkodra veya (Ulcinj)
Sabah erken saatlerinde Ohrid’ den ayrılarak 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca' nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar' ın dağlık ülkesi Arnavutluk' un başkenti Tiran' a varış. 1614' te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920'de Arnavutluk' un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran turumuzun ardından Arnavutluk` taki son durağımız olan İskodra` ya geçiyoruz. Panoramik olarak İskodra` daki tarihi kale ve şehir surlarını gördükten sonra Murigan üzerinden Avrupa` nin resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ` a geçiyoruz. Adriyatik sahillerindeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek otelimize varış. Konaklama Ulcinj deki otelimizde.
 
5.GÜN Ulcinj - Budva – Kotor – Dubrovnik – Neum veya (Trebinje)
Sabah erken saatlerinde Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra Kotor Körfezi'nin içinde yer alan Kotor' a varış. Kotor' da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden öğleden sonra, Eski Yugoslavya' yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili' ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan - Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan' a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik' in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik' e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi' ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic' in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yürüyerek gezebileceğiniz bu güzel yarımada şehirde serbest zaman. Konaklama Neum veya (Trebinje)' daki otelimizde.
 
6.GÜN Neum – Poçitel – Mostar – Saraybosna 
Sabah kahvaltımızın ardından Mostar'a hareket. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Blagay Turuna katılabilirler.(5 €) Yol üzerinde 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitele uğruyoruz. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından Mostar’ a varış. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek' i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek' in en büyük şehri Mostar' ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004' te Türkiye' nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar'ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Saray Bosna`ya hareket. Varis sonrası asırlar boyunca Balkanlar' ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand' ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar' ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna'da panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya - Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz turumuzu tamamlayarak otelimize transfer. Konaklama Saraybosna’ daki otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Boşnak Gecesi Turuna katılabilirler.(40 €)
 
7.GÜN Saraybosna – Belgrad
Sabah kahvaltımız ardından Belgrad’ a yola çıkış ve yolculuğumuz sonrası canlılığın ve hareketliliğin yeni sembolü Avrupa ‘nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Türk döneminin muhteşem oyma tavanları ile süslü Eski Saray, Bin yıl anıtı, Sava Nehri'nin Tuna'ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmed' in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Süleyman' a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgard Kalesi , Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa'nın türbesi, Bayraklı Camii görülecek yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Tuna ve Sava Nehri Tekne Turuna katılabilirler.(10 €)Turumuz ardından otelimize transfer. Konaklama Belgrad’ daki otelimizde.
 
8.GÜN Belgrad – Sofya
Sabah kahvaltımız ardından Sofya’ ya yola çıkış. Varis sonrası Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir turumuz esnasında görülecek yerler arasında; Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali , Milli kütüphane, Sofya Üniversitesi, Eski kraliyet sarayı, Neo klasik stilinde yapılmış olan Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji müzesi, Eski Sofya - Sendika şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra meclis binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeli’ne panoramik bakış ve fotoğraf molası, Şehrin simgesi olan Banya başı camisini ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz ve serbest zaman sonrası otelimize transfer. Konaklama Sofya`da otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Bulgar Tavernası Turuna katılabilirler.(25 €)
 
9.GÜN Sofya – Plovdiv – İstanbul 
Sabah kahvaltımız ardından Filibe’ ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından şehir turumuza başlıyoruz. 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “Eski Plovdiv”  adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’ e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve Georgi Mavridi` nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi ve Hindliyan Müzesi, Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken Cuma Camii, Plovdiv` in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır. Kısa süreli serbest zamanın ardından İstanbul’ a doğru yolculuğumuza başlıyoruz.
 
TUR KALKIŞ TARİHLERİ
♦ 03.04.2015 - 11.04.2015 Balkanlar Turu Lüx otobüsler ile | 399' € dan itibaren
♦ 17.04.2015 - 25.04.2015 Balkanlar Turu Lüx otobüsler ile | 399' € dan itibaren
♦ 01.05.2015 - 09.05.2015 Balkanlar Turu Lüx otobüsler ile | 399' € dan itibaren
♦15.05.2015 - 22.052015  Balkanlar Turu Lüx otobüsler ile | 399' € dan itibaren
 
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
• Lüks otobüsler ile gidiş dönüş ulaşım, 
• Belirtilen otellerde oda & kahvaltı konaklama 
• Türkçe rehberlik hizmetleri 
 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• Yurt dışı çıkış harcı bedeli, ( 15 TL ) 
• Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları, 
• İsteğe bağlı özel seyahat sağlık sigortası 
• Rehber ve şoför bahşişleri. Müze ve ören yerleri girişleri 
• Vize (Uzun Balkanlar Turlarında Düzenlenen Dubrovnik Ekstra Turu için gerekli Schengen Vizesi içindir.)
 
NOTLAR 
• Ekstra turlar belli kişi sayısı toplandığı taktirde (15-20) gerçekleştirilir ve günleri programın akışına göre rehber tarafından değişebilir. Genel sayının altında katılımı olan turlarda fiyat artırımı uygulanabilir. Yol üzerinde yapılan ekstra turlar tüm yolcuların katılımı olmasa dahi gerçekleştirilecektir. Yol üzerinde yapılan ekstra turlara katılmak istemeyen yolcular, mola yerinde beklemeyi kabul ederek tura katılmışlardır. 
• Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından CORAL Travel&ODEON Tours sorumlu tutulamaz. 
• Vize başvurusu için en az 6 ay geçerli pasaport ve konsolosluk tarafından istenilen evraklar gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri için bu turda vize uygulanmamaktadır. Vize alınmış olması o ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez. Pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 
• Turun iptali durumunda son bildirim tarihi tur kalkışından 3 gün öncedir. Bu fiyat listesi ve program yeni bir fiyat listesi çıkana kadar geçerlidir.
• Her türlü fiyat, bilgi ve indirim oranı değişikliklerinden ve meydana gelebilecek tipografig hatalardan acentamız sorumlu değildir. Uyuşmazlık halinde Coral Travel & Odeon Tours kayıtları geçerlidir.